wtorek, 17 listopada 2020

Tolerancja a akceptacja


 

,,Nie myl mojego milczenia z ignorancją, spokoju z akceptacją, czy życzliwości z uległością. Współczucie i tolerancja nie są bowiem oznaką słabości lecz siły” - Dalajlama

    Według PWN tolerancja to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych, natomiast akceptacja to uznanie czyichś cech, czyjegoś postępowania za zgodne z oczekiwaniami. Zatem jeśli coś tolerujemy nie oznacza wcale, iż musimy to akceptować  oraz zgadzać się z tym.  Ci, których zachowanie, wygląd lub sposób życia różni się od większości oczekują by ich tolerowano. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż nikt nie chce być odrzucony przez społeczeństwo z powodu odmiennych poglądów. Natomiast wymuszanie na ludziach pełnej akceptacji jest pewnego rodzaju zabraniem wolności, do której wszyscy mamy prawo. Odwracając strony, niektórzy za wszelką cenę nie tolerują jakiegoś zjawiska, czynności lub ludzi i narzucają innym by to oni zaakceptowali ich światopogląd.

Człowiek tolerancyjny – Czy musi tolerować wszystko?

Zdecydowanie należy tolerować wszystkich, ale nie koniecznie wszystkie zachowania czy działania tychże osób. Tym samym akceptacja nie jest równa  tolerancji gdyż np. toleruję się ludzi palących papierosy, ale to nie oznacza, że należy akceptować, gdy ktoś pali w naszej obecności lub tolerować ludzi uzależnionych od narkotyków, ale nie akceptować zażywania takich substancji.

Inną sytuacją jest brak tolerancji wobec osób np. mających inny kolor skóry lub pochodzących z innego kraju, gdyż są to aspekty, których nie da się zmienić, a zachowanie mające na celu obrażenie takich ludzi może sprowadzić tylko i wyłącznie do zadania im przykrości lub bólu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz