wtorek, 28 kwietnia 2020

Badania nad sztuczną inteligencją, czyli coś dla wynalazców i miłośników robotyki




Czy komputer może być lepszy od człowieka? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie spędza sen z oczu niejednemu badaczowi zajmującemu się opracowywaniem maszyn, które mają „myśleć:, czyli w pewnym sensie naśladować złożone procesy zachodzące w umyśle człowieka. Dotyczy to  m.in. samodzielnego podejmowania decyzji w sytuacji, kiedy brakuje wszystkich informacji, rozumowania logicznego itp. Przez ostatnie sześćdziesiąt lat nastąpił gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji. To, co do tej pory było traktowane jako wytwór wyobraźni twórców science fiction (pisarzy i reżyserów filmowych), dzisiaj jest już możliwe. Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji trwają. Zdaniem niektórych specjalistów sztuczna inteligencja mogłaby doskonale zastąpić człowieka w wielu sytuacjach. Postęp technologiczny stawia jednak przed badaczami pytania o potencjalne zagrożenia związane
z utratą kontroli nad wynalazkami.
Dowiedz się więcej!
Wybrane fakty z historii rozwoju sztucznej inteligencji:
1956 r. - pojawia się termin „sztuczna inteligencja”. Po raz pierwszy tego pojęcia użył informatyk i matematyk John McCarthy.
1966 r.- na uniwersytecie w Bostonie odbywają się pierwsze testy chatbota – ELIZA,
 Program Eliza potrafił prowadzić rozmowę z użytkownikiem zadając mu pytania, np. gdy użytkownik zwierzył się: „Boli mnie głowa”, program pytał: „Dlaczego boli cię głowa?”
 ELIZA prowadziła rozmowę w taki sposób, że osoby badane ulegały złudzeniu, że rozmawiają z lekarzem psychiatrą.
1997 r. – komputer Deep Blue wygrywa mecz z mistrzem szachowym- Gariią Kasparowem. Komputer ten został stworzony przez firmę IBM.
1998 r. – pojawia się pierwsze elektroniczne zwierzątko dla dzieci FURBY.                           Furby jest elektroniczną i interaktywną zabawką, która reaguje na polecenia i można ja np. uczyć języka.
2012 r. – w Ameryce Północnej pojawiają się bezzałogowe samochody Google’a. Pojazdy
te mogą samodzielnie poruszać się po drodze. Prace nad bezzałogowym samochodem prowadzą obecnie: Mercedes, Nissan, Toyota, Audi czy BMW.
Źródło: www.fundacjapozaschematami.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz