poniedziałek, 6 kwietnia 2020

BHP UŻYTKOWNIKA MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH

                                                            Słowo wstępu
Niezwyczajne BHP… czyli bezpieczeństwo i higiena pracy użytkownika mediów elektronicznych zostało wydane przez FUNDACJĘ POZA SCHEMATAMI. Broszura zawiera treści skierowane do młodych osób, które korzystają z uroków świata online nie po to, aby grozić czy pouczać kogokolwiek, ale aby zachęcać
do świadomego i przemyślanego użytkowania mediów elektronicznych, w tym zwłaszcza z komputera, urządzeń mobilnych oraz Internetu. Po to, aby czerpać
z nich to co najlepsze i nie dać się wkręcić w coś, co będzie odwracało Twoją uwagę od najważniejszych spraw: Ciebie, Twojego życia, Twoich relacji, marzeń, celów. A świat mediów elektronicznych potrafi być bardzo wciągający!



Co zatem znajduje się w owej broszurze?
Autorki: Karolina Van Laere, Kinga Sochocka i Edyta Biaduń-Korulczyk, poruszyły następujące tematy:
Ø Cyberprzemoc
Ø Granice psychologiczne
Ø Komputer
Ø Uzależnienie i utrata kontroli
Ø Gry komputerowe
Ø Fonoholizm
Ø Bezpiecznie w sieci
Dla wielu młodych osób media elektroniczne są czymś naturalnym. Młodzież czuje się wśród nich jak przysłowiowa ryba w wodzie. Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich nie być. Zdaniem badaczy nawyk korzystania
z komputera i innych narzędzi elektronicznych wpływa na sposób przyswajania wiedzy. Na podstawie obserwacji wyróżnili dwie grupy osób:
·        CYFROWI TUBYLCY – wychowani na nowoczesnych technologiach, sprawnie wyszukujący informacje w Internecie jako podstawowym źródle informacji, posługujący się obrazem i mający nierzadko trudności w utrzymaniu koncentracji uwagi na czytaniu dłuższych tekstów pisanych.
·        CYFROWI IMIGRANCI – osoby w starszym wieku, które wychowywały się bez komputera, przedkładają tekst nad obraz
i dźwięk, rozumieją długie zwarte teksty czytane najchętniej
z książki, a do nowych mediów odnoszą się z rezerwą, wykorzystując tylko podstawowe funkcje w urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

>>>  Czy wiesz, że…<<<
Według badań 75% dzieci do 5. roku życia bez problemu posługuje
si
ę myszką od komputera, a jedynie 9% z nich potrafi zawiązać sznurowadła? A Ty, kiedy nauczyłe(a)ś się wiązać sznurowadła? Jeżeli nie wiesz, zapytaj rodzica/opiekuna.

 Ciąg dalszy wkrótce!
Zapraszamy do lektury!                              

       
źródło: „BHP użytkownika mediów elektronicznych”
opracowanie: K. Van Laere, K. Sochacka,E. Biaduń-Korulczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz