czwartek, 25 czerwca 2020

Substancje psychoaktywne a młodzież


Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania” | Kamienskie.info

   Okres dojrzewania jest dla młodych ludzi czasem wyjątkowym. Jest to czas przełomowy między byciem już dorosłym, a pozostawaniem jeszcze dzieckiem. Młodzi ludzie próbują odpowiedzieć sobie na pytania egzystencjalne. Następuje  przekraczanie granic,  testowanie własnych możliwości, które mogą objawić się także sięganiem po substancje psychoaktywne.
   W jakich sytuacjach młodzież może być bardziej narażona na sięganie po substancje psychoaktywne?
...Badacze wskazują, że duży wpływ ma na to środowisko, w którym obraca się młody człowiek. Jeśli w towarzystwie, w którym stosunkowo często przebywa, akceptuje się daną substancję i jednocześnie, osoby po nią sięgające, cieszą się w grupie znaczącym autorytetem, to istnieje duże ryzyko, że i inni członkowie grupy będą po nie sięgać. W szczególności, jeśli z sięganiem po daną substancję wiążą się znaczne oczekiwania wobec pozytywnych doznań z nią związanych.
   Jakie zachowania mogą stanowić informację  o tym, że z młodym człowiekiem dzieje się coś niewłaściwego?
1. Zmiany w wyglądzie fizycznym (zmiana sposobu ubierania, kwestie higieny). Często pojawiają się także zmiany w codziennych nawykach i przyzwyczajeniach – nowi przyjaciele, inne znajomości, sposób porozumiewania się czy nawet nawyki żywieniowe.
2. Posiadanie przedmiotów niezbędnych do zażywania środków odurzających np.: bibułki, fifki czy rurki.
3. Zmiana w poziomie samooceny, w kontaktach z rodziną i rówieśnikami, niechęć do podejmowania niektórych, dotychczas lubianych, aktywności.
4. Wrogość i agresja.
   Ważnym czynnikiem chroniącym młodzież przed sięganiem po środki psychoaktywne jest środowisko rodzinne. Istotna jest właściwa komunikacja, a także wzrastanie w poczuciu bezpieczeństwa, miłości  i akceptacji. Należy zaznaczyć, że stosunki panujące w rodzinie mogą przyczyniać się do chęci eksperymentowania z różnymi środkami zmieniającymi świadomość. 

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/126-uzalenienie/1411-substancje-psychoaktywne-a-mlodziez-katarzyna-fusiek.html

Podejrzewasz, że Twoje dziecko sięga po narkotyki? Jak się upewnić, że faktycznie bierze?

   Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Możliwe jest, że zauważone przez rodzica niepokojące objawy nie są związane z narkotykami (min.: zmiana znajomych, zachowania, słownictwa, kłamstwa, wybuchy złości, kłopoty w nauce).
Jeśli chodzi o objawy działania narkotyków to nie jest łatwo rozpoznać, czy dziecko jest pod ich wpływem. Chyba, że zachowania dziecka są ewidentnie inne niż zazwyczaj i nieadekwatne, a źrenice albo bardzo rozszerzone, albo zwężone i nie reagują na światło. Jednak zdarza się, że znajdowanie się pod wpływem narkotyków nie daje takich objawów. – Z drugiej strony zmienione zachowanie nie musi być spowodowane wzięciem środków odurzających.
Istnieje jeden sposób dający pewność, że dziecko jest/nie jest  pod wpływem narkotyków. Jest to analiza moczu. Jednakże taka decyzja może  poważnie zaburzyć Twoje relacje z dzieckiem – możesz stracić jego zaufanie, zablokować komunikację między wami. W konsekwencji starając się złapać dziecko na braniu zmniejszasz szanse na to, że uda Ci się mu pomóc.
Z drugiej strony musisz mieć świadomość, że jeśli dziecko zmieniło styl ubierania się, ma nowych kolegów, przestało się uczyć i nie je tak jak kiedyś, to wcale nie musi znaczyć, że bierze narkotyki. Jednak prawie na pewno w jego życiu dzieją się rzeczy wymagające Twojej pomocy.

3. Jeżeli okaże się, że Twoje dziecko faktycznie bierze?

nie rozpaczaj;
nie zaprzeczaj;
zmierz się z problemem (miej świadomość, że narkotyki to nie tylko ryzyko uzależnienia, to także niechciane ciąże, wypadki, choroby – takie jak AIDS, HCV, niepowodzenia w szkole i pracy, często konflikty z prawem, w konsekwencji wypadanie z ról społecznych i brak relacji z ludźmi);
należy zacząć od kontaktu ze specjalistą, który pomoże w przygotowaniu się do rozmowy z dzieckiem;
kolejnym krokiem powinna być poważna rozmowa z dzieckiem, w której nie powinno zabraknąć komunikatów, jak bardzo Ci na nim zależy, jak jest dla Ciebie ważne, w jaki sposób Ciebie osobiście dotyka to, co się z nim dzieje. Faktycznym celem rozmowy powinno być uzgodnienie wizyty u specjalisty.
Spotkanie z terapeutą.

https://www.narkomania.org.pl/czytelnia/jak-ochronic-swoje-dziecko-przed-narkotykami/


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz