środa, 20 maja 2020

Fonoholizm




Stwierdzenie, że smartfony opanowały świat, nie będzie chyba przesadą. Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś ich nie było. A jednak!
                  Chwila autorefleksji…
SMARTFON  w codziennym życiu:
Przeczytaj uważnie i udziel własnej odpowiedzi na pytania. Następnie sprawdź, jakich odpowiedzi najczęściej udzielają inni  ludzie.
Czy wyobrażasz sobie życie bez smartfona?
Badania przeprowadzone wśród polskich nastolatków dowodzą, że dla co trzeciego z nich (36%) życie bez smartfona jest czymś niewyobrażalnym!!!
Co byś zrobił(a), gdybyś mając swój smartfon, zapomniał(a) go zabrać z domu?
27% badanych, czyli prawie co trzeci nastolatek, wróciłby po niego do domu. Zbliżona liczba uczniów (28%) wprawdzie nie wróciłaby, ale odczuwałaby w związku z tym niepokój.
Czy to jest zadziwiające?
Do czego najczęściej smartfon jest ci potrzebny?
Według badań uczniowie korzystają z tego urządzenia mobilnego do kontaktowania się z innymi ludźmi, czyli wysłania sms-ów (76%) i dzwonienia (70%). Do słuchania muzyki używa telefonu 65% nastolatków. Robienie zdjęć i filmów z wykorzystaniem smartfona dotyczy 92% z nich. Surfowanie w Internecie i czatowanie za pomocą smartfona dotyczy 12% badanej młodzieży. Aż 60% młodych osób uzywa telefonu w czasie lekcji (także w trakcie sprawdzianów i klasówek – 18%). Niemal połowa nastolatków (44%) korzysta ze smartfona podczas rodzinnych obiadów.
KONSEKWENCJE NADMIERNEGO KORZYSTANIA ze smartfona:
·         Czy masz w zwyczaju podczas zasypiania kłaść smartfon obok głowy? Czas najwyższy zmienić swój nawyk! Fale elektromagnetyczne emitowane przez niego nie są stuprocentowo bezpieczne.
·         Zbyt częste i długie korzystanie ze smartfona może niekorzystanie wypływać
na ośrodkowy układ nerwowy. Badania dowodzą, że emitowane przez to urządzenie fale elektromagnetyczne powodują zmiany przepływu krwi do mózgu. Fale elektromagnetyczne wywołują zmiany w strukturach oka, cewki nerkowej, mięśnia sercowego w układzie hormonalnym. To urządzenie mobilne największe fale elektromagnetyczne emituje w zamkniętych pomieszczeniach z metalu (winda, pociąg), podczas nawiązywania połączenia. Lepiej jest wtedy używać zestawu słuchawkowego.
Niektórzy dla efektownego selfie robią zdjęcia w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, np. podczas prowadzenia samochodu. Twoje życie i zdrowie nie jest tego warte!!!
Smartfonowi maniacy
Wśród osób mających problem z nadmiernym używaniem smartfona wyróżniamy:
·         cierpiących na „zespół wyłączonego telefonu” (pilnują, aby telefon był zawsze włączony, w przeciwnym razie ogrania ich niepokój);
·         uzależnionych od sms-ów;
·         uzależnionych od gier znajdujących się w urządzeniu;
·         uzależnionych od nowych modeli;
·         „ekshibicjonistów” (używają telefonu w taki sposób, żeby wszyscy ich widzieli
i słyszeli);
·         „maniaków” robiących sobie na każdym kroku tzw. selfie.

Źródło: www.fundacjapozaschematami.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz