piątek, 15 maja 2020

Rady i porady jak budować pewność siebie u dziecka



1.PRECZ Z SZUFLADKOWANIEM!

Unikaj  naklejania „łatek”  swojemu dziecku. Twoje dziecko może i jest nieśmiałe i nerwowe. Ale podkreślając to na każdym kroku możesz tą nieśmiałość jedynie wzmocnić i sprawić, że Twoje słowa staną się samospełniającą się przepowiednią.
2.AKCEPTUJ UCZUCIA SWOJEGO DZIECKA

Twoje dziecko ma prawo czuć się onieśmielone i zdenerwowane. Więc zamiast mówić „Nie bądź niemądry, chłopcy muszą być odważni”, „Nie przesadzaj, nie ma się czego bać”, powiedz „Wygląda na to, że się troszkę zdenerwowałaś, to zrozumiałe”. Otaczając swoje dziecko troską i zrozumieniem pokazujesz mu, że jego uczucia są ważne i sprawiasz, że czuje się bardziej pewne siebie i bezpieczne.
3.DAWAJ PRZYKŁAD

Dzieci uczą się umiejętności społecznych z obserwacji. To właśnie Ciebie najczęściej obserwują, dawaj więc przykład swoim zachowaniem – bądź ciepła i przyjazna dla ludzi, których nie znasz i przedstawiaj się gdy spotykasz nowe osoby. Nie wahaj się prosić
o pomoc, mów przyjaciołom komplementy i dziękuj innym za poświęcony czas.
4.POKAŻ JAK INNI RADZILI SOBIE Z TRUDNOŚCIAMI

Uspokajaj wątpliwości swojej pociechy mówiąc, że „Każdemu czasem zdarza się czuć niepewnie”. Możesz też odnieść się do sytuacji, które były trudne dla Ciebie i opowiedzieć jak próbowałaś je przezwyciężyć. Świetnie sprawdzą się też książkowe historyjki z udziałem ulubionych bohaterów Twojego dziecka. Na ich przykładzie możesz pokazać dziecku jak można stawić czoła lękom i pokonywać wyzwania.
5.ZABAWCIE SIĘ W TEATR

Pomyśl o konkretnych sytuacjach, które sprawiają, że Twój maluch robi w tył zwrot i spróbuj zidentyfikować umiejętności, które mogą pomóc mu odnaleźć się w tych trudnych momentach. Doskonałym sposobem na doskonalenie tych umiejętności jest zabawa w odgrywanie scenek.
6.NIE INGERUJ

Kusi Cię, aby wyręczać Twoje ostrożne na co dzień dziecko? Wcale mu to nie pomaga,
a wręcz może okazać się szkodliwe. Gdy dziecko staje w obliczu nowych sytuacji i uczy się nowych rzeczy, staraj się nie ingerować więcej niż to konieczne. W przeciwnym razie zamiast budować jego pewność wzmocnisz jego niepewność i uczynisz zależnym od innych. Pozwól dziecku uczyć się metodą prób i błędów. W ten sposób pomagasz mu rozwijać poczucie własnej wartości i pewności siebie.
7.NIE POKAZUJ, ŻE WĄTPISZ – POKAŻ, ŻE WIERZYSZ

Nawet jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, czy Twoje dziecko sobie poradzi – ukryj je. Połącz akceptację uczuć swojego dziecka z zapewnieniami, że w niego wierzysz: “Widzę, że czujesz się trochę zaniepokojony, ale jestem naprawdę przekonany, że będziesz w stanie sobie z tym poradzić”.
8.CHWAL KONKRETNE ZACHOWANIA

Pomóż swojemu dziecku poprawić jego samoocenę używając pochwał jasno określających konkretne zachowania: “Powiedziałeś cześć, mimo że czułeś się zdenerwowany, to było bardzo odważne!”. To pomoże dziecku rozwinąć wewnętrzne poczucie spełnienia i dumy.
9.MÓW I POKAŻ, ŻE KOCHASZ

Okazuj dziecku czułość i regularnie powtarzaj, jak bardzo jest kochane. Ciepłe, zabawne
 i czułe relacje z dzieckiem napełnią go poczuciem, że jest doceniane i akceptowane. Ma
to zasadnicze znaczenie dla rozwoju wewnętrznej pewności siebie, niezbędnej do zbliżeń
i interakcji z innymi.
10.ZASIĘGNIJ PORADY SPECJALISTY

Jeśli Twoje dziecko jest przewlekle smutne i wycofane, nie jest w stanie stawić czoła wszelkim sytuacjom społecznym, nagle zmieniło się z otwartego w ciche i niespokojne, czy też nie wykazuje żadnego zainteresowania interakcjami z innymi, to warto rozważyć uzyskanie profesjonalnego wsparcia. Umów się na wizytę u specjalisty w celu omówienia możliwości.

Źródło: http://www.supernanny.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz